Open-air museum of the folk culture in Pstrążna

Skansen w Pstrążnej położony jest w Kudowie-Zdroju, na terenach malowniczej wsi. Skansen powstał w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Natomiast od 2006 r. stanowi samodzielną instytucję kultury.

 

Skansen obejmuje zabytkowe, drewniane obiekty, które są przykładem architektury ludowej pogórza sudeckiego. W ich wnętrzach znajdują się stare meble oraz sprzęt pochodzący z XVIII, XIX oraz XX w. Co więcej, przedmioty zostały opisane, dzięki czemu odwiedzający mogą lepiej poznać ich przeznaczenie. Na terenie kompleksu znajduje się także drewniany wiatrak, z którego można obejrzeć malowniczą wieś.

 

Zabytkowe obiekty pozwolą nam przenieść się w czasie. Zbudowany w 1856 r. budynek mieszkalno-gospodarczy z kuźnią i sklepem to miejsce pracy kowala, w którym przejdziemy się po kuźni, przedsionku, obórce, kuchni oraz sali z kominkiem. Powstały na początku XIX w. zajazd to budynek, w którym dawni wędrowcy korzystali z noclegu oraz posiłku. Co więcej, kompleks obejmuje także ówczesne budynki mieszkalne, Ziołowy Ogród Baby Jagi, który umożliwia poznanie niebezpiecznych roślin, dzwonnicę alarmową ostrzegającą przed zagrożeniem oraz Wiatrak Koźlak z Jabłowa.

 

Na miejscu organizowane są różnego rodzaju warsztaty oraz lekcje edukacyjne. Tutaj spróbujemy tradycyjnego chleba oraz nauczymy się ludowego sposobu malowania. Skansen w Pstrążnej to miejsce, które zaciekawi zarówno młodszych, jak i starszych podróżników.

We start from June 2023.

In Łubinowe Wzgórze, you will stop time in a place located in the heart of nature, surrounded by mountains and forests, away from the city hustle and bustle.

Like us and watch how we are created for you and your loved ones