Kopalnia w Nowej Rudzie

Zwiedzanie kopalni obejmuje część muzealną oraz podziemną. W części muzealnej dowiemy się, jak powstaje węgiel, jakie ma właściwości oraz poznamy jego rodzaje. Zobaczymy także oryginalne odciski paproci, skrzypów i widłaków, pochodzące sprzed 300 milionów lat. Poznamy historię górnictwa, a także jego tradycje. Odkryjemy, jak rozwijało się górnictwo w kopalni w Nowej Rudzie, a także obejrzymy dawne mundury, hełmy, aparaty tlenowe, wykrywacze oraz pozostały sprzęt należący do górników. Obejrzymy także dyspozytornię, w której znajduje się oryginalny sprzęt. Co ciekawe, kopalnia w Nowej Rudzie była jedną z najbardziej niebezpiecznych w całej Europie. Dlaczego? O tym również dowiemy się w trakcie zwiedzania.

 

Podczas przemierzania podziemnych korytarzy możemy poczuć się tak, jakby kopalnia wciąż funkcjonowała, a to wszystko za sprawą znajdującego się tam, oryginalnego wyposażenia. Co więcej, możemy dotknąć, a nawet popracować wybranymi narzędziami. Niewątpliwą atrakcją jest duch Skarbnik, który straszy i zarazem rozbawia odwiedzających. Zwiedzanie kończymy natomiast przejażdżką autentyczną górniczą kolejką.

 

Kopalnia Nowa Ruda to pod pewnymi względami miejsce unikatowe. Po II wojnie światowej stanowiła jedyne miejsce w całym kraju, w którym wydobywano łupek ogniotrwały. Co więcej, w noworudzkiej kopalni dochodziło do nietypowego zjawiska, jakim były wyrzuty gazów i skał. W 1995 r. zakończono działalność kopalni.

Startujemy od czerwca 2023 r.

W Łubinowym Wzgórzu zatrzymasz czas  w miejscu położonym w samym sercu natury, pośród gór i lasów, z dala od miejskiego zgiełku.

Polub Nas i obserwuj, jak powstajemy dla Ciebie i Twoich najbliższych

 

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Postaramy się odpowiedzieć w ciągu 12 godzin.