Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Obiecujemy Wam złote góry – pod takim hasłem kopalnia w Złotym Stoku zachęca do złożenia wizyty. Trzeba jednak przyznać, że na brak atrakcji z pewnością nie można tu narzekać. Zwiedzającym udostępniono Sztolnię Gertrudę oraz Sztolnię Czarną Górną, gdzie znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad, z którego można wyjechać specjalnym pomarańczowym tramwajem. Pod ziemią spotkamy także postacie górników, szalonego alchemika czy gnomów.

 

Zarówno młodszym, jak i starszym turystom, z pewnością do gustu przypadnie spływ łodzią, odlewanie pamiątkowych sztabek złota, wybijanie złotych monet, płukanie złota czy też diamentowe pole z ukrytymi minerałami. Ciekawą opcją, dla młodzieży oraz dorosłych, jest zwiedzanie kopalni z fabułą. Cała zabawa polega na stworzeniu zespołów, które następnie otrzymują mapę, za pomocą której mają odnaleźć zaginione skarby.

 

Jedną z najbardziej interesujących atrakcji należących do kopalni jest Sztolnia Ochrowa, gdzie znajduje się ponad 130 m. kręty tunel. Znajdziemy tu zalany stary szyb od którego odchodzi system średniowiecznych drewnianych rur odwadniających. Z ciekawostek warto dodać, że w sztolni znajduje się również źródło wody mineralnej, którą niemieccy lekarze z czasów I wojny światowej ocenili jako przyspieszającą gojenie się ran oraz wpływającą na poprawę stanu zdrowia w przypadku anemii.

 

Górnictwo w Złotym Stoku może pochwalić się przeszło tysiącletnią tradycją. Pierwsze zapiski na ten temat pochodzą z XIII w. Największy rozkwit w wydobywaniu złota przypada na początek XVI w. Powstało wówczas 190 sztolni oraz 20 hut służących wytapianiu złota. Kopalnia w Złotym Stoku została poddana modernizacji na początku XX w. Nie uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej. Zamknięto ją dopiero w 1961 r. Natomiast podziemna trasa turystyczna w kopalni powstała w 1996 r.