Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku

Podziemną Trasę Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego wytyczono w labiryncie kłodzkich podziemi w latach 60. XX w. Licząca 600 m. trasa biegnąca od ulicy Czeskiej do ulicy Zawiszy Czarnego, stanowi niezwykle interesującą  i popularną atrakcję Kłodzka.

 

Cała historia podziemnych korytarzy ma swój początek w średniowieczu, kiedy to w Kłodzku przecinały się najważniejsze szlaki handlowe. W wąskich kamienicach znajdowały się wówczas mieszkania, a także warsztaty należące do kupców i rzemieślników. Niestety miejsca nie było zbyt wiele, a do tego mieszkańcy zmagali się z częstymi pożarami. Z tych powodów pod domami zaczęto budować obszerne piwnice, czemu sprzyjało odpowiednio miękkie podłoże.

 

W piwnicach często przechowywano żywność, a także piwo. Podziemne korytarze służyły także do przenoszenia towaru bezpośrednio na rynek. Oprócz tego, pełniły one ważną rolę podczas licznych wojen na ziemi kłodzkiej, jako że pozwalały mieszkańcom znaleźć tam schronienie zarówno dla siebie, jak i cennego dobytku.

 

Na początku lat 50. XX w. ściany kamienic zaczęły osuwać się, co spowodowało konieczność opuszczenia wielu mieszkań. Przeprowadzono wówczas specjalistyczne badania, które miały na celu uratowanie kłodzkiej starówki. Usunięto wówczas wodę zalegającą w podziemiach, a większość korytarzy wypełniono. Dzięki temu udało się zachować kłodzkie kamienice. Jednak aby zupełnie nie zacierać śladów historii, fragment korytarzy pozostawiono do zwiedzania. W 1976 r. nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

 

Co znajdziemy w podziemiach Kłodzka? Spotkamy tu wykreowane postacie piekarza, praczki czy kata, obejrzymy kantor kupiecki, karczmę czy katownię, a to wszystko przy dźwiękach mieszczańskiej muzyki lub odgłosach tętniącego życiem jarmarku.